Strona głównaKrynica-ZdrójForumAktualnościKamery onlineInformacjeImprezyGaleriaPomagamyKontakt
Activa - hotel w górach
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
sklep hydrauliczny - banerek
Noclegi w Krynicy
oscypki sklep
sklep internetowy Dobry Klimat
KNS24.pl - ogłoszenia powiatu nowosądeckiego
Kontakt w sprawie reklamy na krynica.net.pl pod nr. tel. 0-506-901-961.

Krynica leczy duszę i ciało

PDF Drukuj Email
wtorek, 29 lipca 2008 08:48

Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Matejko, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, czy księżniczka Juliana, późniejsza holenderska królowa – to tylko kilka sław polskiego i światowego formatu goszczących w krynickim uzdrowisku. Wspominanie osoby uwiodła z pewnością charakterystyczna aura o cechach klimatu podalpejskiego, malowniczy krajobraz, bogactwo wód mineralnych, jak również atmosfera spotkania u wód, umożliwiająca proces regeneracji organizmu i odnowy biologicznej. Wraz z rosnącą sławą wód mineralnych szybko następował rozwój uzdrowiska. Już w 1857 roku odnotowano, że w Krynicy w posiadaniu rządowym znajdowało się 17 obiektów z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych. Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym było powstanie w 1869 roku Pijalni Głównej w samym centrum deptaka. Pijalnia ta istniała równo 100 lat, a na jej miejscu, w roku 1971 wzniesiono stojący do dziś, nowy budynek. Właśnie przed obecną pijalnią nadal bije serce Krynicy – Zdrój Główny, nakryty szklaną gloriettą.

Uzdrowisko Krynica – Żegiestów SA (UKZ), jako spadkobierca dawnego uzdrowiska i jego tradycji posiada 23 ujęcia wody, z których 7 wykorzystuje się do kuracji pitnej tzw. krenoterapii. Nie jest to jednak jedyna forma leczenia, jaką proponuje uzdrowisko. Za sprawą wartości wód mineralnych, jak również specyficznych walorów klimatu i krajobrazu w Krynicy Zdroju, leczy się schorzenia układu trawienia, układu moczowego, układu przemiany materii, choroby kobiece, choroby serca i układu krążenia, choroby krwi i układu krwiotwórczego, schorzenia narządu ruchu oraz choroby układu nerwowego. Uzdrowisko zaprasza na pobyty sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne, wczasy lecznicze czy pobyty weekendowe z odnową biologiczną. Zapewnia również szeroką gamę zabiegów w tym unikalne w Europie tzw. suche kąpiele gazowe, wykorzystujące naturalny dwutlenek węgla, eksploatowany ze złóż Zuber. W leczeniu stosuje się m.in. zabiegi hydroterapeutyczne, borowinowe, elektrolecznicze, a także krioterapię, kinezyterapię czy masaż leczniczy.

UKZ dysponuje 600 miejscami w pokojach o wysokim standardzie (1, 2 i 3-osobowe z łazienkami) w obiektach położonych w centrum Krynicy. Sanatorium Nowy Dom Zdrojowy znajduje się w samym sercu uzdrowiska w pobliżu Pijalni Głównej. Jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów uzdrowiska do dzisiaj pozostaje Stary Dom Zdrojowy, dysponujący reprezentacyjnymi pomieszczeniami, w tym najpiękniejszą w Polsce południowej salą balową. Sanatorium Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt o dużych przestrzeniach zlokalizowany w pobliżu deptaka. Natomiast Sanatorium Patria zbudowano w 1933 roku jako luksusowy pensjonat przez sławnego tenora Jana Kiepurę, według projektu Bohdana Pniewskiego.

 

Dodaj komentarz

UWAGA! Prosimy w komentarzach nie dodawać zapytań o rezerwację pokoi.
Właściciele obiektów nie monitoruj na bieżąco Państwa wpisów.


WAŻNE! Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę celem wyświetlenia i moderacji komentarza. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.


Kod antysapmowy
Odśwież

niezbędnik
niezbednik
Pocztówki
Pocztówka z Krynicy z Twoim zdjęciem.
kącik narciarza
kącik narciarza
Reklama
reklama na www.krynica.net.pl
kanał video Kanał video na YouTube

Gabinet kosmetyczny Dermedika oferuje profesjonalne zabiegi lipolizy, fotoodmładzania, mezoterapii, skleroterapii oraz zamykania naczynek. Zapraszamy do naszego Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii.

- Polityka prywatnościPliki cookiesReklamaRegulaminMateriały prasoweMapa stronyFirmyNoclegi w KrynicyTapety na telefonArchiwum artykułów -
© 2008 Portal miasta Krynica-Zdrój. Designed by E-Lime. Hosting HIMax .