Strona głównaKrynica-ZdrójForumAktualnościKamery onlineInformacjeImprezyGaleriaPomagamyKontakt
Activa - hotel w górach
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
sklep hydrauliczny - banerek
Noclegi w Krynicy
oscypki sklep
sklep internetowy Dobry Klimat
KNS24.pl - ogłoszenia powiatu nowosądeckiego
Kontakt w sprawie reklamy na krynica.net.pl pod nr. tel. 0-506-901-961.

Krynica-Zdrój - architektura

PDF Drukuj Email

Od początków istnienia uzdrowiska budowle, które powstawały, były związane ściśle zarówno z lecznictwem jak i wypoczynkiem.

Pierwszym obiektem, który spełniał przede wszystkim funkcje lecznicze były, zbudowane w 1804 roku, drewniane łazienki mineralne. Obok nich w kilka lat później zbudowano też w formie altany pawilon nad Zdrojem Głównym. Styl tego obiektu nawiązywał przede wszystkim do modnych wówczas wzorów budownictwa chińskiego. Tą miniaturową pijalnię przeniesiono w 1863 roku do Parku Słowińskiego.


Prawdziwy rozkwit przeżywa Krynica w drugiej połowie XIX w. dzięki rosnącej wśród arystokracji, polityków i artystów mody na leczenie w Krajowych Zakładach Kąpielowych. Na kształt architektury, która powstała w tym okresie, decydujące znaczenia miała decyzja prof. Józefa Dietla o wycięciu drzew wokół źródeł i utworzeniu deptaku. Pozyskane w ten sposób drewno wykorzystano do budowania willi oraz krytego Deptaku Szwajcarskiego. Pensjonaty , które wówczas powstały budowano na podmurówce, a ich charakterystycznym elementem były bogato dekorowane drewniane ganki. Pod względem stylu powstałe wówczas wille można podzielić na dwie grupy : zakopiańską - połączenie secesji ze sztuką ludowa oraz szwajcarska lub norweską, w której charakterystyczne są liczne balkoniki, misternie zdobione balustradki, oraz nadwieszone łuki i kratownice. Z tego okresu do czasów współczesnych zachował się cały ciąg willi, usytuowanych wzdłuż potoku Kryniczanki przy pięknych bulwarach Dietla. Najbardziej znane dziś to: Węgierska Korona, Biała Róża, Pod Białym Orłem, Witoldówka, Wisła, Pod Zielona Górka. Obecnie pięknie odrestaurowane i pomalowane w charakterystycznej ostrej kolorystyce, są niewątpliwie jednym z piękniejszych elementów centrum Krynicy.


Pierwszym projektantem pragnącym nadać krynickiej architekturze europejskiej elegancji i rozmachu był inż.Feliks Księżarski. Projekty jego autorstwa, które powstały w latach 1863-1870 zawierały głównie motywy z zakładu kąpielowego w Franzesbadzie. Najbardziej znanym w kraju jego dziełem są Stare Łazienki Mineralne z trzema charakterystycznymi wieżyczkami i zegarem, który sprowadzono do Krynicy aż z odległej Pragi. W 1866 roku obiekt ten był jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Europie. Innym jego dziełem jest Kaplica na Dietlówce (1863), w której znaleźć można motywy zaczerpnięte z budownictwa cerkiewnego (charakterystyczna kopułka poryta gontem). Jedynym jego projektem , który nie przetrwał do czasów współczesnych była wielokrotnie prezentowana na archiwalnych zdjęciach Stara Pijalnia.


Drugim znanym krynickim architektem był twórca Starego Domu Zdrojowego (1889), Kościoła p.W. Wniebowzięcia N.M.P.( 1888-1892) i Zakład Hydropatycznego inż Jan Zawiejski. Stary Dom Zdrojowy zwany również Dworcem Zdrojowym projektował on też wspólnie z Julianem Niedzielskim. Obiekt ten wybudowany w stylu neorenesansowym zachwyca stylowymi wnętrzami zwłaszcza Salą Balową. Odrodzenie państwa polskiego w 1918 r. kończy okres budownictwa drewnianego, a jego miejsce zajmują monumentalne murowane obiekty typu hotelowo - zdrojowiskowego. Najbardziej charakterystyczne przykłady tego budownictwa to Nowe Łazienki Mineralne(1929 - proj.W.Klimczoka), Lwi Gród (1929), Patria (wzniesiona z funduszy Jana Kiepury w 1938r wg. proj.B.Pniweskiego ) oraz Nowy Dom Zdrojowy (1939-proj.W.Minkiewicza). Jedynym niezwykle ciekawym wyjątkiem jest nawiązująca w swojej architekturze do tradycji marynistycznych pijalnia Jana i Józefa (1929 r.).


Budownictwo powojenne to głównie olbrzymie resortowe domy sanatoryjno-wczasowe. Wśród nich najbardziej znane są: Panorama , Continental, Leśnik-Drzewiarz, Damis, Pegaz. Niewątpliwie jednak główną inwestycją tego okresu było wybudowanie największej w Europie przeszklonej pijalni wód mineralnych z ogrodem zimowym, kompleksem handlowym, częścią wystawową oraz salą widowiskową.

 

Dodaj komentarz

UWAGA! Prosimy w komentarzach nie dodawać zapytań o rezerwację pokoi.
Właściciele obiektów nie monitoruj na bieżąco Państwa wpisów.


WAŻNE! Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę celem wyświetlenia i moderacji komentarza. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.


Kod antysapmowy
Odśwież

niezbędnik
niezbednik
Pocztówki
Pocztówka z Krynicy z Twoim zdjęciem.
kącik narciarza
kącik narciarza
Reklama
reklama na www.krynica.net.pl
kanał video Kanał video na YouTube

Gabinet kosmetyczny Dermedika oferuje profesjonalne zabiegi lipolizy, fotoodmładzania, mezoterapii, skleroterapii oraz zamykania naczynek. Zapraszamy do naszego Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii.

- Polityka prywatnościPliki cookiesReklamaRegulaminMateriały prasoweMapa stronyFirmyNoclegi w KrynicyTapety na telefonArchiwum artykułów -
© 2008 Portal miasta Krynica-Zdrój. Designed by E-Lime. Hosting HIMax .