Strona głównaKrynica-ZdrójForumAktualnościKamery onlineInformacjeImprezyGaleriaPomagamyKontakt
Activa - hotel w górach
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
reklama na portalu
sklep hydrauliczny - banerek
Noclegi w Krynicy
oscypki sklep
sklep internetowy Dobry Klimat
KNS24.pl - ogłoszenia powiatu nowosądeckiego
Kontakt w sprawie reklamy na krynica.net.pl pod nr. tel. 0-506-901-961.

O historii i teraźniejszości Krynicy

PDF Drukuj Email
piątek, 04 lipca 2008 14:55
Spis treści
O historii i teraźniejszości Krynicy
Akt nabycia gruntu
Józef Dietl
Sławni w Krynicy
Okres powojenny
Wody lecznicze
Co leczymy
Zabiegi lecznicze i klimat
Wszystkie strony

24 kwietnia 2007 roku minęło 214 lat od chwili nabycia krynickiego zdroju zwanego później "zdrojem głównym" oraz przyległych gruntów o powierzchni powyżej półtora hektara od czternastu krynickich włościan.

Nabywcą został Franciszek Stix V. Saunbergen, komisarz obwodowy z Nowego Sącza. Jako przedstawiciel władz austriackiego Gubernium zobowiązany był do składania bieżących sprawozdań o stwierdzonych dobrach i zasobach przejętego terenu. W jednym z nich powiadamia władze zwierzchnie o głośnych już wówczas ?krynickich zdrojach?. Właśnie owo sprawozdanie było powodem delegowania do Krynicy prof. Hacqueta, który miał wydać opinię o źródłach, niezwykłych ich właściwościach i wielkiej wartości. Rząd austriacki był zatem dobrze informowany przez swoich urzędników o bogactwach zagarniętego kraju.

Znawcy uzdrowiskowej problematyki nie mają wątpliwości, iż z rządowego polecenia w latach 1788-1795 radca górniczy profesor Uniwersytetu Lwowskiego Baltazar Hacquet odbył podróże badawcze po Karpatach, których wynikiem było sprawozdanie ogłoszone w dziele pt. ?Neuste physicalische Reisen in den Jahren 1788-1795 durch die deutschen u. sarmatischen Karpathen? wydanego w 1796 roku w Norymberdze. Owo sprawozdanie zawiera pierwszy naukowy opis krynickiego zdroju i analizę jego wód. Fakt pobytu w Krynicy został odnotowany przez ówczesną administrację dóbr skarbowych z polecenia prefekta dóbr państwa Muszyna, rachunkiem kosztów podróży i 10-dniowego pobytu w Krynicy.

Franciszek Stix V. Saunbergen, jak się okazało był tylko chwilowym nabywcą gruntów i źródeł. Zakupu dokonał jako osoba fizyczna, by nie wzbudzać zainteresowania nabywanym dobrem i zbyt niską jego ceną. Kwota ta mogła stanowić odpowiednie wynagrodzenie jedynie za grunt, a samo źródło oddane zostało praktycznie za darmo. Zawartą transakcję w kilka dni później zatwierdził komisarz Lulla w imieniu dyrekcji skarbowej w Starym Sączu. Tym samym sprzedaż stała się prawomocną. 

Dodaj komentarz

UWAGA! Prosimy w komentarzach nie dodawać zapytań o rezerwację pokoi.
Właściciele obiektów nie monitoruj na bieżąco Państwa wpisów.


WAŻNE! Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę celem wyświetlenia i moderacji komentarza. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.


Kod antysapmowy
Odśwież

niezbędnik
niezbednik
Pocztówki
Pocztówka z Krynicy z Twoim zdjęciem.
kącik narciarza
kącik narciarza
Reklama
reklama na www.krynica.net.pl
kanał video Kanał video na YouTube

Gabinet kosmetyczny Dermedika oferuje profesjonalne zabiegi lipolizy, fotoodmładzania, mezoterapii, skleroterapii oraz zamykania naczynek. Zapraszamy do naszego Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Kosmetologii.

- Polityka prywatnościPliki cookiesReklamaRegulaminMateriały prasoweMapa stronyFirmyNoclegi w KrynicyTapety na telefonArchiwum artykułów -
© 2008 Portal miasta Krynica-Zdrój. Designed by E-Lime. Hosting HIMax .