Naturalne bogactwa Krynicy

Woda Jana nazwana tak by upamiętnić pracownika uzdrowiska, który odnalazł to źródło działa rewelacyjnie na schorzenia związane z układem nerkowym i moczowym. W połączeniu w odpowiedniej proporcji z wodą Zuber stosowana jest w leczeniu cukrzycy, a także obniża cholesterol. Słotwinka jest idealną wodą dla współczesnych ludzi żyjących w biegu i stresie. Duża zawartość magnezu wpływa kojąco nie tylko na system nerwowy ale na kondycję całego organizmu. Jej łagodny smak sprawia że ta słodka woda jest bardzo popularna, również wśród dzieci.

Skarbem ,,Uzdrowiska Krynica – Żegiestów? ukrytym w butelce jest Kryniczanka ? rozlewana od ponad 200 lat. Kryniczanka bije ze Źródła Głównego, które mogą podziwiać kuracjusze przed Pijalnią Główną, na Deptaku w centrum i sercu Krynicy. Źródło otoczone jest przeszkloną, stożkowatą gloriettą i jest obowiązkowym punktem w programach wycieczek: szlakiem wód mineralnych. Historia tego miejsca to realizacja wizji pewnego austriackiego urzędnika, który w 1793 roku od miejscowych chłopów za niewielką kwotę kupił ziemię, z której tryskało źródło ,,burząc się i pieniąc gwałtownie?. Styx von Saunbergen ? tak nazywał się bowiem ten urzędnik- zlecił badania właściwości chemicznych wody profesorowi Uniwersytetu Lwowskiego Baltazarowi Hacquetowi. Uczony ten, pracując na początku w dość trudnych warunkach, w zbudowanym przez siebie szałasie, wprowadzając w zdumienie mieszkańców potwierdził, znane o wiele wcześniej wśród okolicznych mieszkańców, właściwości lecznicze wody. W niedługim czasie w Krynicy powstała pierwsza w Polsce rozlewnia wody. Początki były trudne: wodę rozlewano do kamionkowych naczyń, które rozbijały się podczas transportu wyboistymi drogami Galicji, ale już w 1810 roku odniesiono sukces i sprzedano: 15.000 butelek.

Kryniczanka błyszczała na stołach w czasach Monarchii Austro- Węgierskiej, na przedwojennych rautach i balach, była wierną towarzyszką skomplikowanej polskiej historii: w czasach PRL stosowano dziwny system mierniczy i 0,33l leczniczego płynu rozlewano w 0,5 l butelkach. Kryniczanka broni się w wolnorynkowej konkurencji: swoją jakością oraz nowoczesnym wzornictwem butelek. Trudno jednak jej sprostać rankingom, które mieszają kryteria i metodologię jak mąci się kijem wodę w źródle. Niedopuszczalnym jest by w tych samym biegu startowała woda stołowa i woda wysokozmineralizowana, jaką jest Kryniczanka ? spełniająca wymagania zawarte w definicji wody leczniczej ujęte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 2006 roku. Niepowtarzalny skład minerałów: ponad 500 mg/l wapna i magnezu, potas oraz sód, który dla ludzi uprawiających sport jest niezbędnym, także nasycanie wody naturalnym dwutlenkiem węgla wydobywanym z odwiertów Zuber czynią z Kryniczanki rarytas na skalę światową. Doceniona w USA, zauważona została także w świecie arabskim -rozporządzenia Rady Ministrów z 2006 roku w Kuwejcie droższa niż litr benzyny. Tak oto przewrotnie spełnił się sen wielkiego geologa: Rudolfa Zubera, który całe życie szukał ropy i to nawet w najodleglejszych i bardzo egzotycznych zakątkach świata a znalazł skarb w swojej ojczyźnie. Kryniczanka kupowana jest przez Kuwejtczyków, a tam przecież woda cenniejsza jest niż ropa.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.
ul. Nowotarskiego 9/4
33-380 Krynica-Zdrój,
tel. Centralnej Rezerwacji +48 18 471 55 22
Dział Sprzedaży Wód + 48 18 47 77 432
e-mail: centralna- rezerwacja@krynica.com.pl
www.uzdrowisko.krynica.com.pl
www.kryniczanka.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Witam.Dużo ostatnio

czytam na temat wody Zuber,ale mam dwa pytania które mnie nurtują.Czy woda Zuber może rozpuścić

kamienie w woreczku żółciowym ??? I jeszcze jedno pytanie na które nigdzie nie znalazłam odpowiedzi

czy wode Zuber może pić kobieta karmiąca piersią ??Jeśli ktoś może mi udzielić odpowiedzi będe

bardzo wdzięczna.