Krynica dziś

 

Nie tylko uzdrowisko

Warto jednak zauważyć, iż Krynica to nie tylko wypoczynek. Na terenie miasta oraz w regionie rozwija się coraz więcej firm. Kwitnie również współpraca między lokalnymi organizacjami, które wspierają rozwój i postęp gospodarczy.

Rozwój

Ostatnie lata to gwałtowny rozwój infrastruktury, zarówno sportowej, jak również rekreacyjnej. Największą atrakcją z całą pewnością jest kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką oraz trasy narciarskie.

KOLEJ GONDOLOWA JAWORZYNA KRYNICKA
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce. Obszerne 6-osobowe kabiny poruszające się z prędkością 5 m/s zapewniają wygodną i bezpieczną jazdę. Trasa kolei przebiega z Czarnego Potoku na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Po pokonaniu w ciągu zaledwie 7 minut dużej różnicy wzniesień można podziwiać z platform widokowych wspaniałe krajobrazy Beskidów.

Na stokach Jaworzyny Krynickiej i u jej stóp znajduje się nowoczesna stacja narciarska – 8 wyciągów narciarskich o przepustowości ponad 7500 osób na godzinę i już planowane są następne. Łączna długość tras zjazdowych to ponad 8 kilometrów!. Wielka różnorodność tras, zarówno dla mistrzów jak i amatorów, również trasy z certyfikatem homologacji FIS oraz najdłuższa w Polsce oświetlona trasa i najdłuższa trasa rodzinna, sprawiają iż Krynica-Zdrój staje się powoli największym i najnowocześniejszym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce.

KOLEJKA NA GÓRĘ PARKOWĄ
Kolejka linowa wybudowana została w 1937 roku i do dnia dzisiejszego można nią wyjechać na wznoszącą się nad miastem Górę Parkową (732 m n.p.m.) z której można podziwiać panoramę miasta. Usytuowanie Góry Parkowej na końcu deptaka, w samym centrum Krynicy Zdrój przyciąga wielu turystów, którzy szukają wypoczynku wśród ciszy i spokoju.

Na górnej stacji Góry Parkowej znajdują się „Rajskie ślizgawki” – od spokojnej fali, poprzez spirale aż do zapierającego dech w piersiach Kamikadze. Są one świetną zabawą dla każdego, bez względu na wiek. Obok ślizgawek, atrakcję dla najmłodszych stanowi mini plac zabaw, czynny przez cały rok. Atrakcją jest również znajdująca się na górnej polanie Zjeżdżalnia pontonowa, gdzie po specjalne przygotowanej trasie można zjechać pontonem, a następnie wyjechać z powrotem do góry na przenośniku taśmowym (Sun Kid).

Spokój, bliskie obcowanie z naturą oraz przepiękne widoki zarówno z Jaworzyny Krynickiej jak i Góry Parkowej zachęcają do wypoczynku w Krynicy.

Okolice

W okolicy Krynicy szczególnie godne polecenia są:

  • Tylicz – jedna z najstarszych miejscowości tej części Beskidu, położona na dawnym szlaku handlowym wiodącym z Nowego Sącza do Bardejowa na Słowacji.Do dzisiaj zachował się stary układ urbanistyczny Rynku, drewniany kościół z XVII w. z rokokowym ołtarzem oraz cerkiewka z XVIII w. z obrazem św. Barbary. W najbliższym otoczeniu Tylicza znajdują się fragmenty okopów Konfederatów Barskich.Do Tylicza dojechać można autobusami PKS z Krynicy Zdroju. Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr2 i nr3.
  • Muszyna – położona jest w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m.. Leży przy granicy ze Słowacją (ok. 5 km) oraz w odległości około 11 km od Krynicy-Zdroju. W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy  jeden z największych w Polsce.Muszyna posiada wiele cech charakterystycznych dla klimatu zaciszy górskich. Dzięki dużej wilgotności powietrza, wysokim opadom atmosferycznym i niskim amplitudom temperatury istnieją sprzyjające warunki dla rozwoju lasów, głównie jodłowych. Malowniczość i różnorodność tła leśnego uważa się za czynnik działający uspokajająco.Głównym bogactwem zarówno Muszyny jak i pozostałych uzdrowisk Gminy są właśnie zasoby leczniczych wód mineralnych. Zawierają one niezbędne człowiekowi biopierwiastki jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. Muszyna spełnia warunki do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego.

    Do zabytków Muszyny należą m. in. ruiny zamku starostów „Państwa Muszyńskiego” z XIV wieku, podzamkowy zespół dworski XVIII/XIX wiek: dwór starostów, zajazd z XIX wieku (obecnie Muzeum Regionalne PTTK), kordegarda, barokowy Kościół obronny pw. św. Józefa z XVII wieku z rzeźbami gotyckimi, kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku z przełomu XVII/XIX wieku oraz Cmentarz Żydowski.

    Do Muszyny dojechać można autobusami PKS z Krynicy Zdroju.

  • Powroźnik – wieś położona w połowie drogi do Muszyny, z zabytkową cerkwią z 1643 r. W miejscowości znajdują się: stacja kolejowa, wyciąg narciarski, nowoczesna oczyszczalnia ścieków dla Krynicy-Zdroju oraz odwierty i rozlewnie wód mineralnych.Do Powroźnika dojechać można autobusami PKS Komunikacji Uzdrowiskowej.
  • Złockie – wieś położona na wysokości 490 m n.p.m. u podnóża stoków Pasma Jaworzyny we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Leży w dolinie potoku Szczawnika prawego dopływu rzeki Poprad. Założona w 1580 roku.Ze względu na szczególne walory krajobrazowe oraz bogactwo zasobów naturalnych, leczniczych wód mineralnych o profilu działania podobnym do krynickich wód typu Zuber, w latach 1960-70 rozpoczęto budowę dzielnicy uzdrowiskowej Złockie.Na Złockie dojechać można autobusami PKS Komunikacji Uzdrowiskowej.
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
2 lat temu
Oceń :
     

Jedną z atrakcji Krynicy jest od jakiegoś czasu również Wieża Widokowa na Słotwinach