Deptak – centrum Krynicy

„Sercem” Krynicy, i co się z tym wiąże – miejscem gdzie spotyka się wielu turystów, by zacząć bądź też zakończyć wędrówkę po Krynicy jest DEPTAK.

Wizytówką deptaka bez wątpienia Pijalnia Główna z 1971 roku, wewnątrz której znajduje się sala koncertowa i ogród zimowy. Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z tablicą ku czci Jana Kiepury – jednego z największych tenorów świata, który za pieniądze zarobione na scenach w okresie międzywojennym, wybudował w Krynicy-Zdroju willę „Patria”. Obok muszli koncertowej stoi Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku, w pobliżu pomnik Adama Mickiewicza z 1906 roku. Jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów uzdrowiska, który również znajduje sie na deptaku, pozostaje Stary Dom Zdrojowy, wzniesiony w 1889r., dysponujący reprezentacyjnymi pomieszczeniami (w tym najpiękniejszą w Polsce południowej salą balową).To właśnie w Starym Domu Zdrojowym mieściła się pijalnia wody „Mieczysław” która w 2007 roku została zlikwidowana a na jej miejscu powstała pijalnia czekolady.

Najbardziej znaną, doroczną imprezą na Krynickim deptaku jest organizowany od 1967 r. Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury, na który na przełomie sierpnia i września zjeżdżają soliści, teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncerty odbywają się również w Pijalni Głównej, w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego, organizowany jest przegląd filmów z udziałem Jana Kiepury.

Od 1990 roku we wrześniu odbywają się tu cykliczne spotkania polityków i przedsiębiorców z Europy Centralnej i Wschodniej. Do Krynicy- Zdroju ściągają rzesze znanych postaci życia politycznego z kraju jak i z zagranicy na odbywające się Forum Ekonomiczne.

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
12 lat temu

Nie polecam Pijalni Czekolady w Starym Domu Zdrojowym.To co tam podają jako „czekoladę gorzką” jest prawdopodobnie rozpuszczoną tabliczką czekolady Wedla z pobliskiego marketu i na pewno nie jest czekoladą gorzką ponieważ jest bardzo słodka. W zeszłym roku często chodziliśmy tam ze znajomymi na filiżankę przepysznej gorzkiej czekolady , którą było widać na ladzie jak miesza się w specjalnym urządzeniu .Wtedy podawali oryginalną czekoladę z Holandii albo Belgii.Niestety w tym roku urządzenie owe zostało przeniesione na zaplecze , a czekolada którą podają nie wiadomo skąd pochodzi.Filiżanki w których podają są dwa razy mniejsze niż rok temu. Na moje uwagi – właścicielka… Czytaj więcej »

Ariadna
Ariadna
12 lat temu

Witam wszystkich, rzeczywiście zgadzam się z komentarzem dotyczącym Pijalni Czekolady w Starym Domu Zdrojowym. Skusiłam się i poszłam sprawdzić – to prawda. To co tam podają jako czekoladę gorzką – wcale nią nie jest i smakuje jak tania rozpuszczona pseudoczekolada lub bardziej wyrób czekoladopodobny z jakiegoś taniego supermarketu. Faktyczne w zeszłym roku jak pamiętam filiżanki były większe a czekolada pyszna. Też nie polecam tego miejsca.

karol
karol
10 lat temu

ja lubie czekolade w sklepie Wedla,bardzo mila obsluga,szczegolnie Pani Asia ze swym cudownym usmiechem.