Krynica leczy duszę i ciało

Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Jan Matejko, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, czy księżniczka Juliana, późniejsza holenderska królowa – to tylko kilka sław polskiego i światowego formatu goszczących w krynickim uzdrowisku. Wspominanie osoby uwiodła z pewnością charakterystyczna aura o cechach klimatu podalpejskiego, malowniczy krajobraz, bogactwo wód mineralnych, jak również atmosfera spotkania u wód, umożliwiająca proces regeneracji organizmu i odnowy biologicznej. Wraz z rosnącą sławą wód mineralnych szybko następował rozwój uzdrowiska. Już w 1857 roku odnotowano, że w Krynicy w posiadaniu rządowym znajdowało się 17 obiektów z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych. Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym było powstanie w 1869 roku Pijalni Głównej w samym centrum deptaka. Pijalnia ta istniała równo 100 lat, a na jej miejscu, w roku 1971 wzniesiono stojący do dziś, nowy budynek. Właśnie przed obecną pijalnią nadal bije serce Krynicy – Zdrój Główny, nakryty szklaną gloriettą.

Uzdrowisko Krynica – Żegiestów SA (UKZ), jako spadkobierca dawnego uzdrowiska i jego tradycji posiada 23 ujęcia wody, z których 7 wykorzystuje się do kuracji pitnej tzw. krenoterapii. Nie jest to jednak jedyna forma leczenia, jaką proponuje uzdrowisko. Za sprawą wartości wód mineralnych, jak również specyficznych walorów klimatu i krajobrazu w Krynicy Zdroju, leczy się schorzenia układu trawienia, układu moczowego, układu przemiany materii, choroby kobiece, choroby serca i układu krążenia, choroby krwi i układu krwiotwórczego, schorzenia narządu ruchu oraz choroby układu nerwowego. Uzdrowisko zaprasza na pobyty sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne, wczasy lecznicze czy pobyty weekendowe z odnową biologiczną. Zapewnia również szeroką gamę zabiegów w tym unikalne w Europie tzw. suche kąpiele gazowe, wykorzystujące naturalny dwutlenek węgla, eksploatowany ze złóż Zuber. W leczeniu stosuje się m.in. zabiegi hydroterapeutyczne, borowinowe, elektrolecznicze, a także krioterapię, kinezyterapię czy masaż leczniczy.

UKZ dysponuje 600 miejscami w pokojach o wysokim standardzie (1, 2 i 3-osobowe z łazienkami) w obiektach położonych w centrum Krynicy. Sanatorium Nowy Dom Zdrojowy znajduje się w samym sercu uzdrowiska w pobliżu Pijalni Głównej. Jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów uzdrowiska do dzisiaj pozostaje Stary Dom Zdrojowy, dysponujący reprezentacyjnymi pomieszczeniami, w tym najpiękniejszą w Polsce południowej salą balową. Sanatorium Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt o dużych przestrzeniach zlokalizowany w pobliżu deptaka. Natomiast Sanatorium Patria zbudowano w 1933 roku jako luksusowy pensjonat przez sławnego tenora Jana Kiepurę, według projektu Bohdana Pniewskiego.

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments