Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Muzeum Zabawek w Krynicy

Powrót do przeszłości nie jest możliwy jedynie w klasykach amerykańskiego kina. Czasami wystarczy wizyta w wyjątkowym muzeum, by poczuć nostalgię dawno minionych dziecięcych lat.

Niecodzienna kolekcja ponad trzech tysięcy okazów zapełnia kilka sal w suterenie Nowych Łazienek Mineralnych. Dziadkowie i rodzice będą mogli podziwiać zabawki, którymi sami bawili się w przeszłości, a dzieci zobaczyć czego używali do zabawy ich rówieśnicy z minionych epok. Część wystawy poświęcono okazom starożytnym, znalezionym podczas wykopalisk w Elblągu. Jednak największą częścią kolekcji są zabawki wytwarzane w Europie w przeciągu ostatnich dwustu lat. Chociaż uważny obserwator znajdzie pośród europejskich wytworów perełki z Chin, Japonii czy jeszcze bardziej egzotycznej Indonezji.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim barwna kolekcja lalek i ich akcesoriów. Można prześledzić ewolucję tych uwielbianych przez dziewczynki z wszystkich kultur i czasów zabawek. Wózki, łóżeczka, ubranka, domki, toaletki, akcesoria kuchenne, lalki duże i małe, porcelanowe, drewniane, z ruchomymi elementami i nieruchome – wszystkie można oglądać w muzeum. Chłopcy również nie powinni się nudzić. Zebrano specjalnie dla nich urozmaiconą kolekcję żołnierzyków, zwierzątek, samochodzików oraz akcesoriów przeznaczonych dla małych wojowników i rycerzy. Dużą częścią są również zabawki, którymi bawiły się wszystkie dzieci, bez względu na płeć. Można m.in. oglądać teatrzyki z różnych stron świata, pluszowe i trocinowe przytulanki oraz misie, instrumenty, klocki, gry planszowe, samograjki, małe karuzele, pozytywki czy makietę z działającym pociągiem.

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju jest jednym z czterech podobnych placówek działających w Polsce. Krynickie jest filią większego, działającego w Kudowie-Zdroju i działa dzięki wkładowi i inicjatywie Marii Ozierańskiej. Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 17, w okresie wakacyjnym od 9 do 18, a podczas zimowych ferii od 10 do 18. Jest nieczynne jedynie w Wielkanoc, 1.XI oraz 25.XII

Ceny biletów,: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł, dla grup szkolnych powyżej ośmiu osób 8 zł. Istnieje wcześniejsza możliwość zamówienia przewodnika dla grup zorganizowanych. Zwiedzanie trwa około 45 minut. W muzeum można robić zdjęcia. Przy kasie do zakupienia są rozmaite pamiątki.

Muzeum Zabawek, filia w Krynicy-Zdroju
Adres: ul. Piłsudskiego 2 (w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
Telefon: 693 634 114, 783 783 139
E-mail: krynica@muzeum-zabawek.pl
Strona www filii krynickiej Muzeum: www.muzeum-zabawek.pl/oferta-muzeum-zabawek/oferta-muzeum-zabawek-krynica-zdroj

Galeria zdjęć Muzeum Zabawek w Krynicy:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o