Naturalne bogactwa Krynicy

We wspaniałej książce Stanisława Pagaczewskiego ,,Spotkamy się u wód? możemy odnaleźć zalecenie kuracji pitnej dla pewnej damy przebywającej w Krynicy, którą głowa boli i w dołku tłoczy: 7/18 uncji co pół godziny rano trzy razy i po każdym wypiciu zrobić 551 kroków, potem śniadanie…, potem odpoczynek, na 22 minuty przed obiadem 8/19 uncji, a w 13 minut po deserze znów 6/15 uncji i zrobić 223 kroki; o czwartej iść na Słotwinkę i wypić 2 uncje i 1/16, wieczorem jeszcze 4/11 uncji.

Dzisiaj konsyliarza zastąpił poczciwy doktor, uncje zamieniły się na szklanki. Zmienił się świat ale właściwości uzdrawiające krynickich wód się nie zmieniły. Każdy kto przyjeżdża do wód korzysta z kuracji pitnej według określonej ordynacji lekarskiej. Przechadzając się po pięknej, przeszklonej Pijalni Głównej mijamy mosiężne, podgrzewacze albowiem niektóre wody dopiero po podgrzaniu zwiększają swoje właściwości lecznicze. Wodę sączymy powoli, małymi łykami i z reguły pijemy przed posiłkami, na czczo. Przechadzając się po okolicach ,,Perły uzdrowisk polskich?, napotykamy dziko i wolno bijące krynice o rdzawym odcieniu; możemy pochylać się by wprost z ręki skosztować dyszącej i parującej wody z bąbelkami. Jakże romantycznie jest degustować wodę u źródła. Ale co ma zrobić nieszczęśnik, który do Krynicy przyjechać nie może?

Najrozsądniej jest sięgnąć po wodę zamkniętą w butelce: codziennie badaną przez laboratorium mikrobiologiczne, nadzorowaną przez Uzdrowiskowy Zakład Górniczy, egzaminowaną przez krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą i Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Butelkowana woda straciła wolność ale nie walory smakowe i lecznicze. Słotwinka, Jan, Zuber są dostępne na terenie całego kraju. ,,Uzdrowisko Krynica- Żegiestów? rozlewa je w butelkach: typu pet, ze szkła – o różnej pojemności od: 0,33 do 1,5 litra , a także w bardzo estetycznych i nowoczesnych w formie 5 ? litrowych kartonowych pojemnikach z kurkiem typu bag in box. Wody te prawie nie mają konkurencji, są niepowtarzalne i wyjątkowe. Woda z opadów atmosferycznych wnika do skał i stamtąd wypłukuje składniki mineralne i ,tak jak powiedział Galenius ,,takie są wody, jaka jest skorupa ziemska, poprzez którą przepływają?, powstaje woda mineralna.

Fenomenem w skali światowej jest woda Zuber, która powstaje z przeobrażeń morskiej wody ukrytej w porach skał. Nazwana tak na cześć lwowskiego profesora Zubera, który przybył na początku XX wieku do Krynicy i zlokalizował otwory, z których popłynęła niezwykła woda o specyficznym słonym smaku. Profesor Zuber wiele lat szukał na zlecenie wielkich kompanii ropę naftową a znalazł skarb o wiele cenniejszy. Woda wydobywana w rejonie Góry Parkowej w jednym z odwiertów nawet z głębokości 935 okazała się bezcennym darem. Zuber jest najbardziej zmineralizowaną szczawą występującą na terenie Polski (21-25g/3dm). Kuracja pitna tą wodą wzmaga przemianę białkowo-tłuszczowo-węglowodanową, a więc leczy wszelkie dolegliwości związane z przemianą materii, ale także działa przeciwzapalnie i oczyszcza przewód pokarmowy.

0 0 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Witam.Dużo ostatnio

czytam na temat wody Zuber,ale mam dwa pytania które mnie nurtują.Czy woda Zuber może rozpuścić

kamienie w woreczku żółciowym ??? I jeszcze jedno pytanie na które nigdzie nie znalazłam odpowiedzi

czy wode Zuber może pić kobieta karmiąca piersią ??Jeśli ktoś może mi udzielić odpowiedzi będe

bardzo wdzięczna.