Opinia Jana Błońskiego, Prezesa Polskiego Związku Sportów Saneczkowych, na temat toru saneczkowego w Krynicy

Historia sportów saneczkowych rodziła się na przełomie wieku XiX i XX w krajach alpejskich i w Polsce. Od początku Krynica była liczącym się na świecie ośrodkiem saneczkarstwa, w 1909 roku powstała pierwsza w Polsce sekcja saneczkarska w Krynicy, a w 1919 roku rozpoczęto budowę toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy. W roku 1935 odbyły się tam Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie. W latach 50- tych Krynica była światowym centrum tego sportu, miejscem powszechnie znanym i uznanym w środowisku. Wszystko rozwijało się bardzo dobrze dopóki poziom technologiczny tych dyscyplin był bardzo prymitywny. W momencie kiedy świat poszedł do przodu i zaczęto stosować coraz doskonalsze konstrukcje i urządzenia, my zostaliśmy w tyle. W efekcie dyscyplina sportu, która kiedyś była traktowana jako specyficznie polska, traciła na znaczeniu.

Na świecie jest obecnie kilkanaście lodowych torów saneczkowo – bobslejowo – skeletonowych, takich jaki ma powstać w Krynicy. Wśród nich m.in. Cezano we Włoszech, Altenberg i Winterberg w Niemczech, Sigulda na Łotwie, Sankt Moritz w Szwajcarii, Lillehammer w Norwegii, Igls w Austrii, La Plagne we Francji, w tej chwili jest budowany taki obiekt w Moskwie, jest sześć lodowych torów w Ameryce Północnej. Wszystkie wykonane w technologii sztucznie mrożonego toru z zachowaniem wszelkich możliwych wymogów dotyczących ochrony środowiska i zabezpieczeń środowiskowych.

Tory saneczkowo – bobslejowo – skeletonowe nie tylko skupiają dyscypliny sportu związane z saneczkarstwem, ale też tworzą centra turystyczno-rekreacyjne. Generują inny typ funkcjonowania ośrodka, nadają nowego kolorytu miejscowości, w której są zlokalizowane. Poza formalnymi zawodami sportowymi obiekty te są miejscem organizowania bardzo różnych form rozrywek o charakterze masowo-sportowym, i to zarówno w lecie jak i zimie. Stwarzają szanse do tego, by przyciągać ludzi, dawać im możliwości uczestniczenia w wydarzeniach łączących rywalizację sportową, rekreację i turystykę.

Zmodernizowany tor w Krynicy będzie idealną bazą do budowania i rozwoju saneczkarstwa Polsce. A to są trzy dyscypliny olimpijskie: saneczkarstwo klasyczne, bobsleje i skeleton, które np. na olimpiadzie dają szansę zdobycia 27 medali. Teraz nie mając własnego obiektu, musimy jeździć trenować do Siguldy czy Lillehammer. Dysponując mrożonym torem możemy się spodziewać, że to do nas przyjeżdżać będą sportowcy z Litwy, Łotwy, Węgier, Rosji, Ukrainy, Słowacji czy Rumunii. Powstanie w Krynicy nowoczesnego toru stworzyłoby nowe miejsce treningowe dla zawodników z całego regionu Europy Środkowowschodniej. Dodatkowym atutem przemawiającym za modernizacją toru jest deklaracja Międzynarodowej Federacji Sportów Saneczkowych, że w momencie gdy obiekt powstanie, to w Krynicy będą lokowane wydarzenia rangi mistrzostwa Europy i Świata, w tym corocznie zawody Pucharu Świata.

Więcej informacji:
Monika Moskwa
Front PR
tel. kom 602 188 424
monika.moskwa@frontpr.pl

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments