Tor saneczkowy w Krynicy – trochę historii

Krynica Zdrój jest kolebką polskiego saneczkarstwa. To tutaj założono w 1909 roku pierwszą sekcję saneczkarstwa w klubie sportowym Makabi. Pięć lat później, w 1914 r. polska reprezentacja wzięła udział w Mistrzostwach Europy w saneczkarstwie.
Po I wojnie światowej podjęto decyzję o budowie toru saneczkowego na stokach Góry Parkowej. Gorącym orędownikiem inwestycji był profesor Edward Chodzicki, którego ideą było harmonijne wtopienie terenów sportowych w zieleń. Z planów sporządzonych w 1927 r. wynika, że zamierzano wybudować aż 2 tory saneczkowe.

Tor saneczkowy w Krynicy oddano do użytku w 1929 r. Rok później odbyły się tu pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie. Od 1930 r. Krynica Zdrój była stolicą polskiego saneczkarstwa przez 20 lat. Organizowano tu imprezy o randze mistrzostw Europy i świata.

  • 1930 – Powstaje Sekcja Saneczkarstwa przy Polskim Związku Narciarskim Pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju; na podium stanęli Bronisław Witkowski, Stefan Szerauc i Stanisław Raczkiewicz z KTH w Krynicy-Zdroju
  • 1935 – Pierwsze Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju
  • 1938 – Nowa wieża rozbiegowa na torze saneczkowym w Krynicy-Zdroju
  • 1951 – Powstaje Sekcja Saneczkowo – Bobslejowa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej
  • 1955 – Polska bierze udział w Mistrzostwach Świata w saneczkarstwie
  • 1958 – Pierwsze Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju, w których reprezentanci Polski zdobyli 7 na 9 możliwych do zdobycia medali
  • 1957 – Powstaje Polski Związek Portów Saneczkowych
  • 1962 – Drugie Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju
  • 1979 – Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie w Krynicy-Zdroju

Tor saneczkowy w Krynicy wielokrotnie przebudowywano, jednak w latach osiemdziesiątych jego stan uległ dużemu pogorszeniu. W 2008 roku rozpoczęto przebudowę obiektu. W tej chwili trwają prace przygotowawcze do budowy sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego. Obiekt ma zostać oddanych do użytku w listopadzie 2010 r. Na 2011 r. planowane jest rozegranie tu Mistrzostw Puchar Świata w Saneczkarstwie.

Najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki:

  • Jerzy Wojnar – dwukrotny mistrz i wicemistrz świata
  • Ryszard Pędrak-Janowicz – mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata
  • Barbara Piecha – mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw świata
  • Maria Semczyszak – mistrzyni świata.

Obecnie naszą reprezentantką w saneczkarstwie jest Ewelina Staszulonek, Mistrzyni Polski 2005. Zawodniczka klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra, startuje w konkurencji jedynek. W 2006 r. uczestniczyła w zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie zajęła 15. miejsce. Rok później wywalczyła 16 miejsce na Mistrzostwach Świata 2007 na torze w Igls, a w tym roku 13 miejsce na Mistrzostwach Świata w Lake Placid (6 lutego 2009 r.). Ewelina Staszulonek jest 9 zawodniczką w klasyfikacji końcowej sezonu Pucharu Świata 2008/2009.

Więcej informacji:
Monika Moskwa
Front PR
tel. kom 602 188 424
monika.moskwa@frontpr.pl

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ireneusz
ireneusz
12 lat temu

witam
prosze o kontakt w sprawie eweliny staszulonek
pilna sprawa 502320903
pozdrawiam
prosze o pilny kontakt