Informator Turysty

Naturalne tworzywa lecznicze

Bogactwem krynickiej ziemi są przede wszystkim wody mineralne, których lecznicze właściwości znane są i cenione od wieków ? lokalna legenda opisuje historię pasterki i rycerza, uzdrowionego wodą ze wskazanego źródła. Krynickie wody mineralne od dawna znajdują się w centrum zainteresowania medycyny. Ich działanie lecznicze zostało udowodnione długoletnią obserwacją, a w miarę postępu nauk medycznych wielostronnymi badaniami fizykochemicznymi i klinicznymi.

Na obszarze administracyjnym uzdrowiska Krynica-Zdrój aktualnie znajdują się 23 ujęcia wody, z tego 7 ujęć (?Zdrój Główny”, ?Słotwinka”, ?Jan”, ?Józef”, ?Mieczysław”, ? Tadeusz”, ?Zuber „) stosuje się do kuracji pitnej (krenoterapii) lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych.
Kryniczanka – to krystaliczny dar natury, bijący z głębin ziemi na wprost Pijalni Głównej. Składniki zawarte w Kryniczance (w ilości ok. 2900 mg/l ) plasują ją na jednym z czołowych miejsc wśród krajowych wód mineralnych. Kryniczanka zawiera minerały potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: sód, potas, wapń, magnez, fluor, lit. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych działa korzystnie na organizm. Między innymi reguluje czynności układu nerwowo-mięśniowego, działa antystresowo oraz przeciwalergicznie, zapobiega zawałom serca oraz miażdżycy naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu we krwi. Ta bardzo smaczna woda mineralna zalecana w celach zdrowotnych i profilaktycznych do codziennej konsumpcji.
Słotwinka – skuteczna w leczeniu przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, chorób z niedoboru magnezu, m.in. nerwic, stanów stresowych, chorób neurologicznych. Działa przeciwalergicznie, pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu. Zalecana w celach profilaktyczno-zdrowotnych do codziennej konsumpcji.
Zuber ? niezastąpiony w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jego żółciotwórcze i żółciopędne działanie jest wykorzystywane w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Obniża podwyższony poziom cukru we krwi (zastosowanie w leczeniu cukrzycy), łagodzi również przykre objawy nadużycia alkoholu. Stosowana wg zaleceń lekarza.
Jan – bardzo moczopędna woda, idealna w leczeniu kamicy nerkowej, innych schorzeń nerek i dróg moczowych, a także miażdżycy (obniża poziom cholesterolu we krwi) i cukrzycy. Stosowana wg zaleceń lekarza.

Profile lecznicze

Za sprawą wartości wód mineralnych jak również specyficznych walorów klimatu i krajobrazu w Krynicy-Zdroju leczy się następujące schorzenia:

  • choroby układu trawienia (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w okresie remisji, stan po resekcji żołądka, przewlekłe schorzenia żołądka i dwunastnicy, przewlekłe stany zapalne jelita cienkiego i grubego oraz zaburzenia czynnościowe jelit, przewlekły stan zapalny pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, stan po operacji pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy, przewlekłe zapalenie trzustki, zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
  • choroby układu moczowego (kamica dróg moczowych, stan po operacyjnym usunięciu złogów dróg moczowych, przewlekłe zapalenie dróg moczowych i nerek w okresie ich wydolności)
  • choroby układu wewnętrznego i przemiany materii (wszystkie postacie cukrzycy, cukrzyca współistniejąca z innymi chorobami, cukrzyca powikłana zmianami naczyniowymi, otyłość, skaza moczanowa)
  • choroby kobiece (przewlekłe stany zapalne narządu rodnego , niepłodność u kobiet i zaburzenia cyklu miesięcznego, rehabilitacja po zabiegach ginekologicznych)
  • choroby serca i układu krążenia (nadciśnienie tętnicze w I okresie wg klasyfikacji WHO, zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego z I i II grupą wydolności fizycznej, choroba wieńcowa w stadium ustabilizowania, zarostowe zapalenie tętnic w II stadium choroby wg Fontaine’a, choroba Raynauda i inne nerwice naczyniowe)
  • choroby krwi i układu krwiotwórczego
  • schorzenia narządu ruchu
  • choroby układu nerwowego

Przeciwwskazaniami do leczenia w Krynicy-Zdroju są: stany po zawale mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze III i IV stopnia, choroba niedokrwienna serca z objawami bólowymi, postacie choroby wrzodowej wymagające uprzedniego leczenia operacyjnego, nowotwory złośliwe.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. zaprasza na:

  • pobyty sanatoryjne (w tym ze skierowaniem z NFZ)
  • turnusy rehabilitacyjne (w tym z dofinansowania z PFRON )
  • wczasy lecznicze
  • pobyty weekendowe z odnową biologiczną

Szeroki wachlarz diet uwzględnia lekarskie zalecenia dietetyczne oraz indywidualne preferencje.

Zabiegi

Baza zabiegowa Spółki Akcyjnej Uzdrowisko Krynica-Żegiestów oferuje szeroką gamę zabiegów, w tym unikalne w skali europejskiej tzw. suche kąpiele gazowe, wykorzystujące naturalny dwutlenek węgla, eksploatowany ze złóż Zubera. W leczeniu stosowane są zabiegi:

  • hydroterapeutyczne (kąpiele mineralne z zawartością CO2 pochodzenia naturalnego, masaże podwodne, masaże wirowe, bicze szkockie, kąpiele perełkowe, kąpiele czterokomorowe)
  • borowinowe (okłady, tampony, pełne zawijania, galwanoborowina)
  • elektrolecznicze (interdyn, diadynamik, jonoforeza, terapuls)
  • światłolecznicze (laser i lampa sollux, Bio-V)
  • magnetoterapia
  • ultradźwięki
  • inhalacje indywidualne
  • krioterapia
  • kinezyterapia (gimnastyka indywidualna, zbiorowa i specjalistyczna na przyrządach: UGUL, ergometry rowerowe, ścieżki zdrowia)
  • masaż leczniczy suchy klasyczny, segmentarny, limfatyczny
  • zajęcia psychoterapeutyczne.

Baza sanatoryjna

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. dysponuje 600 miejscami w pokojach o wysokim standardzie (1,2 i 3-osobowe z łazienkami) w obiektach położonych w centrum Krynicy- Zdroju. Sanatorium Nowy Dom Zdrojowy znajduje się w sercu uzdrowiska w pobliżu Pijalni Głównej. Jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów uzdrowiska do dzisiaj pozostaje Stary Dom Zdrojowy, wzniesiony w 1889r., dysponujący reprezentacyjnymi pomieszczeniami (w tym najpiękniejszą w Polsce południowej salą balową). Sanatorium Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt o dużych przestrzeniach, zlokalizowany w pobliżu deptaka. Sanatorium Patria wybudowane zostało w 1933r. jako luksusowy pensjonat przez sławnego tenora Jana Kiepurę.

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments