O historii i teraźniejszości Krynicy

Tak oto rodziła się Krynica jako uzdrowisko. Wielkim dobroczyńcą Krynicy był kolejny już profesor Uniwersytetu Krakowskiego /Jagiellońskiego/ dr Józef Dietl. Kierował on komisją zdrojową zwaną ?wiekopomną?, która podjęła decyzję o rozbudowie Krynicy. Realizacje podjęto z wielkim rozmachem i już w roku 1857 odnotowano, że w posiadaniu rządowym znajduje się 17 obiektów zdrojowych z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych. Ponadto w tym czasie powstało w Krynicy kilkanaście pensjonatów prywatnych. W roku 1866 powstał kompleks zakładów zabiegowo – leczniczych wg projektu Feliksa Księżarskiego. Do dzisiaj służą jako podstawa bazy zabiegowej Spółki Akcyjnej Uzdrowisko Krynica-Żegiestów oferując gamę zabiegów, w tym zabiegi hydroterapii ? kąpiele mineralne, kąpiele perełkowe, wszystkie na bazie wód mineralnych oraz unikalne w skali europejskiej zabiegi tzw. suche kąpiele gazowe, wykorzystujące naturalny dwutlenek węgla, eksploatowany ze złóż Zubera oraz bogaty zestaw zabiegów borowinowych.

W tym okresie staje się modne leczenie wodami tzw. kuracja pitna, wykorzystująca unikalne krynickie wody przede wszystkim Zdrój Główny, Jana, Słotwinkę, Mieczysława. Pozwolę sobie przytoczyć państwu fragment tekstu z roku 1873, który mówił, iż cierpienia wodą krynicką leczą:

  • niedokrewność wszelkiego rodzaju bez różnicy płci i wieku w ogóle, a w szczególności blednica
  • długotrwałe nieżyty żołądka i kiszek na osłabieniu oparte
  • chroniczny nieżyt mieszkowy kiszek cienkich
  • nadto wody krynickie leczą drażliwość nerwową z wszelkimi jej odmianami tudzież zołzy i krzywice oparte na niedokrewności.

Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym jest powstanie w roku 1869 w samym sercu krynickiego zdroju pijalni głównej. Pijalnia ta istniała równe 100 lat. Na jej miejscu wzniesiono obecną w 1971r. Pozostałe krynickie pijalnie to: pijalnia Jana wzniesiona w 1923 r. na miejscu wcześniejszych pawilonów nad zdrojami Jana i Józefa. Obecna pijalnia Słotwinka tzw. Pawilon Chiński – znajduje się w Parku Słotwińskim. Pierwotnie stanowiła zadaszenie zdroju głównego. Jest to najstarszy istniejący zabytkowy obiekt w Krynicy zbudowany w 1806r.

0 0 głosy(ów)
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments