O historii i teraźniejszości Krynicy

Okres powojenny zmienia Krynicę w sposób zasadniczy. Ta, która nosiła miano ?Perły polskich uzdrowisk? staje się zgrupowaniem ogromnej ilości sanatoriów, branżowych domów wczasowych, pensjonatów, prywatnych kwater. Stałe zwiększanie liczby osób pracujących w Krynicy, a poprzez to mieszkańców /budowa osiedli mieszkaniowych/ spowodowały zmianę i charakter spokojnego niegdyś kurortu, nadając mu cechy wielkomiejskie.

Ostanie lata to wręcz przemysłowy bum na wody mineralne powodujący powstanie dziesiątków rozlewni. Okres przemian jakie mają miejsce w ostatnim 10-leciu zmienia oblicze jednego z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Oby te zmiany mogły służyć nie tylko kuracjuszom, również nam – mieszkańcom Krynicy -Zdroju.

O historii i teraźniejszości Krynicy “perle polskich uzdrowisk” można by wiele pisać, wiele opowiadać. Jest to ziemia kryjąca w sobie jeszcze dużo tajemnic ziemia, która przechowała również sporo dowodów świadczących o bogatej i ciekawej historii. Bogactwem naturalnym tej ziemi są przede wszystkim wody mineralne. lecznicze właściwości wód mineralnych, znane i cenione od dawna znajdują się w centrum zainteresowania medycyny. Krynickie wody mineralne stanowią bogactwo kraju; przedstawiają wysoką wartość leczniczą i ekonomiczną. Ich działanie lecznicze zostało udowodnione długoletnią obserwacją empiryczną, a w miarę postępu nauk medycznych wielostronnymi badaniami fizykochemicznymi i klinicznymi. Na obszarze administracyjnym uzdrowiska Krynica aktualnie znajdują się 23 ujęcia wody , z tego 7 ujęć (“Zdrój Główny”, “Słotwinka”, “Jan”, “Józef”, “Mieczysław”, “Tadeusz”, ” Zuber “) podaje się do kuracji pitnej (krenoterapii) lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o