Jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów uzdrowiska do dzisiaj pozostaje Stary Dom Zdrojowy, wzniesiony w 1889 r. wg projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego z inicjatywy hrabiego Alfreda Potockiego, zwany niegdyś Dworcem Zdrojowym. Nazwa ta wynikła z faktu, iż przed Stary Dom Zdrojowy zajeżdżały niegdyś dorożki, dyliżanse dowożące kuracjuszy nawet z odległych regionów Polski przez Kraków, Bochnię, Nowy Sącz.
Stary Dom Zdrojowy gościł w swoich podwojach wiele znanych osobistości świata kultury i polityki na czele z marszałkiem J. Piłsudskim, co zostało upamiętnione na frontonie obiektu pamiątkową tablicą. W jednej z najpiękniejszych sal balowych ówczesnej Rzeczypospolitej odbywały się największe i najwspanialsze bale i rauty, często na cześć przebywających w Krynicy znakomitych gości.
Stopniowy wzrost zainteresowania lecznictwem uzdrowiskowym stworzył potrzebę budowania nowych obiektów sanatoryjnych i tak w latach 1923 ? 26 wg projektu Władysława Klimczaka powstają Nowe Łazienki Mineralne, w 1939r. wg proj. Witolda Minkiewicza ? Nowy Dom Zdrojowy. Krynica na trwałe została zespolona z nazwiskiem Jana Kiepury w 1933 r., kiedy sławny tenor zbudował przy ul. Pułaskiego luksusowy pensjonat ? Patria.
Uzdrowisko gościło w dobie swojego rozkwitu przedstawicieli wszystkich stanów i zawodów, luminarzy polskiej nauki, literatury i sztuki, którzy za słowami Stanisława Pagaczewskiego spotykali się u wód. Do nich zaliczymy Aleksandera Fredrę, Marię Konopnicką, Adama Asnyka, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jana Matejkę, Wincentego Pola, Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza, Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera. W okresie międzywojennym bywali w Krynicy: Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, którzy występowali w nieistniejącym już Teatrze Modrzewiowym. Na zaproszenie Jana Kiepury gościła w Patrii księżniczka holenderska Juliana.
Tak znakomitych gości zawdzięczała Krynica doskonałej infrastrukturze leczniczej, hotelowej, sportowej i rekreacyjnej, czyniącą z niej najbardziej renomowany europejski kurort. Wiele by móc pisać o dobie rozkwitu uzdrowiska, również o jego trudnych momentach bo i takowe miały miejsce. Ogranicza je skromna powierzchnia ? Wiadomości?.